Ανοίγμα σχολείων: Τι θα κάνουν όσοι δεν βρήκαν self test – Tι γίνεται όταν μαθητής βρεθεί θετικός

Οι μαθητές θα ελεγχθούν τρεις φορές την πρώτη εβδομάδα, θα κάνουν δηλαδή τρία self test τα οποία διατίθεντο δωρέαν μέχρι σήμερα το απόγευμα. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπ. Παιδείας διατέθηκαν 6,7 εκατ. self test τις τελευταίες ημέρες. Υπάρχουν ωστόσο κάποιοι που δεν κατάφεραν να βρουν τεστ προστρέχοντας σήμερα στα φαρμακεία.
Η λύση που επιλέχθηκε είναι, όσοι δεν κατάφεραν να τα βρουν, να τα προμηθευτούν τη Δευτέρα επί τόπου από τα σχολεία, τα οποία θα αποκτήσουν τα απαραίτητα αποθέματα μια μέρα πριν.

Η ανακοίνωση του υπ. Παιδείας & του Υπ. Υγείας για τα self test
«Από την Τετάρτη 5/1 ως σήμερα δόθηκαν περισσότερα από 6,7 εκ. τεστ στο 87,4% των δικαιούχων μαθητών και εκπαιδευτικών. Είχαμε τη μεγαλύτερη προσέλευση από ποτέ και ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδευτική κοινότητα για τη μαζική ανταπόκριση στο νέο πρωτόκολλο.
Εχθές και σήμερα το πρωί, λόγω της υψηλής ζήτησης σε φαρμακεία, έγιναν αναγκαίες ενέργειες ανακατανομής εφοδιασμού των φαρμακείων από τις φαρμακαποθήκες για να καλυφθούν ανάγκες.
Στις λίγες περιπτώσεις μαθητών και εκπαιδευτικών που δεν προμηθεύτηκαν σελφ τεστ, μπορούν να διαθέσουν οι Σχολικές Μονάδες και οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, που έχουν κατά κανόνα αποθέματα σελφ-τεστ. Εφόσον δεν έχουν, μπορούν να ειδοποιήσουν τη Σχολική τους Επιτροπή να τις προμηθεύσει με σελφ τεστ για το άνοιγμα της Δευτέρας

Διανομή self test και από τα σχολεία

Όσα σχολεία δεν διαθέτουν τα απαραίτητα τεστ θα τα προμηθευτούν την Κυριακή 9/1/2022 με ευθύνη των διευθύνσεων. Οι διευθυντές των σχολείων, με τη σειρά τους, ενημερώθηκαν να βρίσκονται νωρίς, από τις 7 το πρωί στο σχολείο, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες διανομές στους ενδιαφερόμενους γονείς κι εκπαιδευτικούς, που δεν μπόρεσαν να προμηθευτούν τα self test.

Τι ισχύει για την επιστροφή στα σχολεία:

• Το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).
  • Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
  • Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί.
  • Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19

Τι θα γίνεται αν μαθητής διαγνωστεί θετικός σε COVID-19; Για πόσο καιρό προβλέπεται καραντίνα; Πότε και με ποιους όρους επιστρέφει στο σχολείο;
Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες
(α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο -προεξάρχοντος του πυρετού- υποχωρούν, και
(β) με αρνητικό σελφ τεστ. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό σελφ (ή ράπιντ) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.