Πρόσκληση στο 2o μαθητικό συνέδριο REAL Compass

Το REAL Compass είναι ένα online webinar για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Έχει ελεύθερη συμμετοχή και είναι αφιερωμένο στην γνωριμία των μαθητών με ενεργούς και νέους επαγγελματίες, επιστήμονες και ερευνητές.

Οι συμμετέχοντες θα μπορούν να παρακολουθήσουν όσα απο τα sessions θέλουν, οπου διαφορετικοί εθελοντές μας θα κάνουν απο μία παρουσίαση 10-15 λεπτών σχετικά με την καριερα τους.

Επίσης θα έχουμε ένα session αφιερωμένο σε συζήτηση πάνω στις αλλαγές του μηχανογραφικού, τον ακαδημαϊκό χάρτη, την αγορά εργασίας μετά την πανδημία κλπ και συζήτηση για τις σπουδές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Τέλος, οι μαθητές μπορούν να γνωρίσουν τους εθελοντές μας και προσωπικά σε μικρά γκρουπ στο Meet the professional session, να μιλήσουν μαζί τους και θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις στους εθελοντές με ότι απορίες έχουν πάνω στο επάγγλεμα και την διαδρομή τους.